Jak czyścić meble tapicerowane?

Jak czyścić meble tapicerowane?

Zabrudzenia lub uporczywe plamy? Jeśli to dopadło Twoją sofę, fotel lub narożnik – nie przejmuj się. Mamy kilka sprawdzonych rozwiązań na tego typu problemy. Dzięki nim nadasz drugie życie nawet bardzo wysłużonym meblom tapicerowanym. Poznaj skuteczne metody czyszczenia meblowej tapicerki!

Czyszczenie mebli tapicerowanych

Jeśli zastanawiasz się, czy samemu dasz sobie radę z wyczyszczeniem swoich ulubionych mebli wypoczynkowych, podpowiadamy, że tak! Oczywiście możesz też skorzystać z usług profesjonalnej firmy sprzątającej, która dzięki odpowiedniemu sprzętowi z pewnością zrobi to doskonale. Jednak samodzielnie również osiągniesz naprawdę satysfakcjonujący efekt!

Metody czyszczenia mebli tapicerowanych domowymi sposobami

Zanim sięgniesz po ściereczkę, detergenty czy inne specyfiki, zawsze należy zacząć od tej samej czynności, czyli od odkurzania. To pierwszy krok, który trzeba wykonać, aby oczyścić mebel z okruszków i osiadającego na jego powierzchni kurzu. Nie powinno się od razu zabierać za usuwanie plamy, ponieważ można wtedy wetrzeć w nią kurz i jeszcze bardziej zabrudzić tapicerkę. Gdy odkurzanie będziesz mieć już za sobą, wybierz dalszy, odpowiedni krok.

Dostosuj sposób czyszczenia do rodzaju tapicerki

Jak wiesz, meble tapicerowane różnią się od siebie rodzajem obicia. Przy czyszczeniu i konserwacji jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ trzeba dobrać sposób i ewentualne detergenty do rodzaju tapicerki.

Na przykład obicia wykonanego ze skóry nie należy obficie moczyć lub mocno polewać specyfikiem. Takie czyszczenie plamy może spowodować jej głębsze wniknięcie w wypełnienie mebla, ponieważ skóra przepuszcza płyny. Jeśli przypadkiem zdarzy Ci się zbyt mocno ją namoczyć, nie czekaj, aż miejsce samo wyschnie, ale osusz je suszarką.

W przypadku tapicerki welurowej przede wszystkim pamiętaj, aby czyścić ją zgodnie z kierunkiem układania się włosków tkaniny, a nie pod włos. Ponadto do czyszczenia używaj wyłącznie preparatów przeznaczonych do czyszczenia obicia. Nakładaj cienką warstwę środka tak, aby odświeżyć tkaninę i uważać, by preparat nie wsiąkł zupełnie w środek mebla. Może to spowodować zniekształcenie struktury i utratę miękkości materiału.

Im szybciej, tym lepiej

W przypadku usuwania plam czas ma kluczowe znaczenie. Zawsze lepiej jest wyczyścić plamę od razu po tym, jak powstała i nie zdążyła jeszcze zbyt mocno „wgryźć się” w tapicerkę. Zaschnięte, stare plamy nie zawsze dają się usunąć, szczególnie z jasnych materiałów lub tych, które nie mają żadnych właściwości plamoodpornych. Dużo zależy też od przyczyny, z której powstała plama, np. zdecydowanie łatwiej jest usunąć plamę po soku niż po czerwonym winie.

Czyszczenie plam na tapicerce sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona to od pokoleń niezastąpiona pomoc w czyszczeniu wielu zabrudzeń. Roztwór przygotowany z nią w składzie doskonale nadaje się do usuwania nawet uporczywych plam z tapicerki. Jak go wykonać? Wszystko zależy od intensywności zabrudzenia, ponieważ im bardziej uporczywa plama, tym silniejszy powinien być roztwór. Możesz więc stworzyć miksturę o konsystencji pasty, mieszając dużą ilość sody oczyszczonej z odrobiną wody – takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku trudnych plam. Jeśli natomiast zabrudzenie nie jest intensywne, wystarczy rozpuszczenie 3-4 łyżeczek w litrze wody. Dla wzmocnienia efektu do wody oraz sody można dodać sok z połowy cytryny. Pamiętaj jednak, że przed zastosowaniem mikstury na widocznej części mebla, lepiej wypróbować go na próbce materiału, która nie jest mocno widoczna.

Czyszczenie tapicerki proszkiem do prania

Niektóre proszki do prania doskonale radzą sobie z plamami powstałymi także na obiciach mebli. Możesz skorzystać z tego sposobu szczególnie, jeśli plama na Twojej kanapie jest tłusta. Co więcej, proszek świetnie czyści zabrudzenia powstałe na obiciach wykonanych z bawełny. Wystarczy wymieszać łyżeczkę proszku z wodą i na około 30 minut nałożyć mieszankę na plamę. Następnie zetrzeć pozostałość wilgotną ściereczką.

Jeśli w domu masz pod ręką również inne środki piorące, możesz spróbować ich mocy w usuwaniu zabrudzeń na meblach tapicerowanych. Pamiętaj tylko, aby zapoznać się z ich ewentualnymi przeciwwskazaniami i efektami ubocznymi, by upewnić się, że nie dotyczą one akurat Twojego rodzaju materiału.

Czyszczenie tapicerki mąką ziemniaczaną

To kolejna metoda polecana przez nasze babcie i o dziwo bardzo skuteczna! Jak z niej skorzystać? Nadaje się w szczególności do czyszczenia tapicerek welurowych oraz do usuwania tłustych plam. Powstałe zabrudzenie na zasyp mąką tak, aby przykryć je w całości. Poczekaj około 15-20 minut – to czas, w którym mąka wchłania tłuszcz. Następnie usuń ją suchą ściereczką i dla jeszcze dokładniejszego wyczyszczenia, odkurz lub zamieć zmiotką miejsce, w którym była plama. Pamiętaj jednak, że to sposób, który sprawdzi się wyłącznie w przypadku świeżopowstałych plam.

Czyszczenie plam na tapicerce kwaskiem cytrynowym

Roztwór wykonany z kwasku cytrynowego i wody doskonale nadaje się do wywabiania plam z herbaty, kawy i wina. Najlepiej robić to od razu po tym, jak napój się rozlał. Wystarczy szklanka wody i łyżeczka kwasku cytrynowego. W miarę wzrostu intensywności plamy warto zwiększyć intensywność roztworu. Płyn pozostawić na plamie przez kilka do kilkunastu minut, a następnie przeprać miejsce gąbką nasączoną wodą z proszkiem. Aby miejsce po plamie szybko wyschło, można położyć na nim papierowy ręcznik, który zaabsorbuje wilgoć.

Czyszczenie tapicerki odkurzaczem piorącym

To domowy sposób, z którego jednak nie każdy może skorzystać, ponieważ nie wszyscy posiadamy odkurzacz piorący dedykowany tapicerkom. Jeśli jednak w swoim mieszkaniu masz dużo mebli tapicerowanych, jest to dobre rozwiązanie, które skutecznie radzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami i zaoszczędza czas. Rozprawia się z plamami dzięki wodzie i specjalnym detergentom. Za pomocą ssawek zasysa zabrudzenia, wykonując jednocześnie pranie. Sprawdza się więc zarówno w sprzątaniu kurzu, okruszków z jedzenia, jak i w usuwaniu rozlanych napojów.

Jak często należy czyścić meble tapicerowane?

Aby długo cieszyć się pięknym wyglądem wszelkiego rodzaju mebli tapicerowanych, trzeba pamiętać o ich systematycznym odkurzaniu. Jeśli zdarzy Ci się zaplamić materiał, od razu zabierz się za jego odplamianie. Nie dopuszczaj też do sytuacji, w których okruszki lub inne drobinki wetrą się w powierzchnię kanapy. Dzięki temu nie będziesz musieć zbyt często przejmować się zabrudzeniami na swoich meblach wypoczynkowych!

All comments