Jak urządzić salon typu Loft?
Marzy Ci się salon, w który będzie kwintesencją minimalizmu, a jednocześnie przytulnym i nowoczesnym wnętrzem? W powyższe cechy doskonale wpisuje się styl typu loft. Wywodzi się on z postindustrialnych pomieszczeń przerabianych na lokale mieszkalne z zachowaniem ich nieco przemysłowego charakteru. W połączeniu z odpowiednimi meblami i dodatkami, decydując się na taką aranżację, jesteś w stanie wykreować przepiękną przestrzeń o nietuzinkowym charakterze. Jak zrobić to we własnym domu lub mieszkaniu, tworząc salon typu loft? Podpowiadamy najważniejsze kroki, które należy wykonać!
Styl loft – od czego zacząć?
Na początku warto podkreślić, że styl loft nie jest przeznaczony wyłącznie do wysokich przestrzeni w starej kamienicy. Możesz go zaadaptować w każdym dowolnym miejscu, pamiętając o kilku charakterystycznych elementach, które się na niego składają. Są to zarówno materiały wykończeniowe, jak i wszelkiego rodzaju meble oraz dodatki wnętrzarskie. Poniżej wymieniamy najważniejsze składowe.
Wykończenie wnętrza typu loft
Tworząc loftową przestrzeń, w pierwszej kolejności trzeba skupić się na wyborze elementów wykończeniowych – rodzaju podłogi i koloru ścian. W tym miejscu możesz postawić na dwa rozwiązania. Jeśli planujesz remont całego pomieszczenia, możesz przebierać pośród drewnianych podłóg, paneli imitujących drewno lub beton, a nawet postawić na kafle przypominające kamienne płyty. Podobnie w przypadku ścian – do wyboru masz różnego koloru cegły lub ich imitacje, kamienne płyty także przypominające beton lub farby z efektem starego muru. Jeśli jednak remontowanie pokoju od podstaw nie jest rozwiązaniem dla Ciebie, wystarczy, że zdecydujesz się na ewentualną zmianą koloru ścian – wybierzesz farby w stalowo-szarej bądź ciemnej tonacji lub postawisz na tapetę z ceglanym czy kamiennym wzorem i gotowe! Podłoga może pozostać bez zmian, ponieważ niezależnie od niej loftowego charakteru dodadzą pozostałe komponenty.
Kolorystyka loftowego salonu
Mimo że głównymi kolorami wnętrza o loftowym charakterze są przede wszystkim szarości, biele, odcienie ceglane, brązy, w tym beton, stal, drewno, cegła i szkło, to barwy te można przełamać bardziej żywymi kolorami, np. granatem, turkusem, bordo, butelkową zielenią lub pastelowymi odcieniami, w tym żółcią czy brudnym różem.
Nie jest jednak powiedziane, że to właśnie na ścianach muszą się znaleźć takie kolory. Część z nich można wykorzystać, wybierając meble i dodatki.
Meble do loftowej aranżacji
Meble, szczególnie wypoczynkowe, potrafią być wisienką na torcie loftowej aranżacji. Warto więc poświęcić chwilę czasu na wybór narożnika lub kanapy do salonu typu loft. Czym powinien charakteryzować się taki mebel?
Przede wszystkim niezależnie od tego, czy wybierzesz niewielką sofę, czy pokaźnych rozmiarów narożnik, warto skupić się na jego stylistyce. Często dobrym pomysłem są proste kanapy bez nóżek z szerokimi siedziskami, masywnymi podłokietnikami i wygodnymi poduchami. Ciekawe przeszycia i odpowiedni rodzaj tkaniny, np. z wytrzymałej na przetarcia imitacji skóry, dodają im loftowego sznytu.
Jednak w kwestii koloru tak naprawdę możesz wybierać spośród wielu różnych barw – odpowiednia kanapa nawet w musztardowym kolorze nie będzie odbiegać od loftowej stylistyki, a wprost przeciwnie – stanowić centralny i charakterystyczny element takiej aranżacji.
Zwolennicy industrialnego wystroju podkreślają także, że ciekawym pomysłem jest także wybór narożnika na płozach z dużą ilością poduszek lub zahaczającego o styl retro – z miękką, welurową tkaniną, pikowanymi poduchami i wysokimi nóżkami.
Oprócz wygodnego miejsca do leżenia w loftowym salonie doskonale sprawdzą się pufy. Połączone z kanapą i z niską ławą o drewniano-metalowym wykończeniu stworzą doskonałą przestrzeń do spędzania czasu ze znajomymi lub z rodziną, np. podczas grania w planszówki. Co więcej, pufę można wykorzystać również jako przedłużenie kanapy, podnóżek lub praktyczny schowek.
Bez czego jeszcze nie może obejść się loftowy salon? Oczywiście bez innych mebli, które doskonale współgrają ze stylistyką wnętrza. Niezbędna i praktyczna jest oczywiście wspomniana już wcześniej ława lub stolik kawowy. To istotny element, który swoim designem kształtuje industrialne wnętrze. Szklany blat ze stalowym stelażem czy finezyjną nogą lub drewno w połączeniu z czarnymi, metalowymi dodatkami – takiego stolika nie może zabraknąć obok narożnika lub kanapy. Podobnie w loftowym salonie konieczne są meble oferujące przestrzeń do przechowywania – szafka pod telewizor, komoda lub cały zestaw. W zależności od tego, jak dużą przestrzenią dysponujesz, możesz pokusić się o wybór odpowiedniej ilości mebli. Jakie wybrać? Najlepiej te, które łączą drewno z ciemnymi elementami. Mogą to być metalowe wykończenia lub fragmenty mebli pomalowane na czarny bądź ciemnoszary kolor. W nowoczesnym, industrialnym wnętrzu świetnie prezentują się także witrynki z ledowym podświetleniem półek, które dodatkowo tworzą ciekawy klimat wieczorową porą.
Dodatki do loftowego salonu
Jak pewnie wiesz, to właściwymi dodatkami w znacznej mierze możesz odmienić charakter wnętrza. A jakie użyć w przypadku tworzenia loftowej przestrzeni? Zwróć uwagę na ozdoby okna – karnisze i zasłony. Wybór metalowego, czarnego karnisza zakończonego geometrycznym wzorem to doskonały pomysł. Do tego zasłony wybrane w zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Jasne w przypadku chęci optycznego powiększenia wnętrza. Ciemne, gdy chce się dodać nieco przytulności i zasłonić wpadające od zachodu zbyt mocne słońce.
Niezwykle ważne są także lampy, które często mogą doskonale współgrać z karniszem i innymi metalowymi elementami wystroju. Wśród nich znajdziesz lampy przeznaczone na ozdobną żarówkę, wiszące na długim czarnym kablu. Świetnie sprawdzą się także metalowe lampy z obszernymi kloszami oraz te z elementami drewna – np. z żarówkami na kablach oplecionych dookoła drewnianego drążka.
Loftowy klimat tworzą także metalowe lub metalowo-drewniane kwietniki, w których znajdują się kwiaty w kamiennych doniczkach. Ważne są także obrazy – mogą to być m.in. nieoprawione widoki miast na płótnie lub abstrakcje oprawione w ciemne, czarne lub stalowe ramy. Możesz też oczywiście postawić na inne dodatki, np. figurki, czy rzeźby. Pamiętaj jednak, że w loftowym stylu liczy się przede wszystkim umiar i kontrolowana surowość. Nie można więc przesadzić z ilością rzeczy w pomieszczeniu. Warto zrezygnować ze wzorzystych firanek i obszernego dywanu na środku pokoju. To elementy, które nie wpłyną pozytywnie na klimat aranżacji.
Twój loftowy salon powinien być wielozadaniowy? Chcesz połączyć go z sypialnią? Jeśli tak, poznaj Narożniki i kanapy z funkcją spania – na co zwrócić uwagę przy wyborze!
All comments