Jak ustawić rogówkę? Poznaj praktyczne sposoby na ustawienie narożnika w salonie!

Jak ustawić rogówkę? Poznaj praktyczne sposoby na ustawienie narożnika w salonie!

Poszukujesz mebla wypoczynkowego, który doskonale dopasuje się do wnętrza Twojego salonu, zapewni wygodę podczas wieczornych seansów filmowych, spotkań z przyjaciółmi i słodkiego lenistwa z rodziną? Doskonałym rozwiązaniem jest narożnik, który niezależnie od rozmiaru, oferuje sporą ilość miejsc siedzących, wygodną przestrzeń do leżenia oraz niekiedy możliwość spania. Jednak obawiasz się, że może nie pasować do twojej przestrzeni ze względu na swój kształt lub gabaryty? Nic bardziej mylnego! W niemal każdym pomieszczeniu można znaleźć dla niego perfekcyjne miejsce. Poznaj nasze pomysły na to, jak ustawić narożnik w salonie!

Wybór właściwego kształtu narożnika

Narożniki dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach. Dlatego też to pierwsze parametry, które powinny zdeterminować Twój wybór mebla, a następnie jego ustawienie w salonie.

Narożnik w kształcie litery U

Decydując się na narożnik w kształcie litery U, czyli tworzący niemal półokrąg mebel, na którym osoby zasiadające po obu bokach, są zwrócone do siebie twarzami, wybierasz największą z dostępnych opcji. To narożniki, których rozmiary zaczynają się od około 3 metrów szerokości.

Na tego typu mebel możesz więc postawić, jeśli dysponujesz naprawdę sporą przestrzenią – taką, której nie ograniczy i nie przytłoczy tak pokaźny okaz. Narożnik w kształcie litery U dobrze będzie prezentował się w środkowej części salonu, stanowiąc jego centrum lub nieco bardziej z boku, oddzielając od siebie kilka stref – np. jadalnianą od wypoczynkowej. Takie ustawienie mebla pomoże Ci stworzyć doskonałą przestrzeń do spotkań towarzyskich, gdzie każdy z gości będzie mógł wygodnie się rozsiąść, pozostając w bliskim kontakcie z innymi. Co więcej, ustawiony na wprost narożnika telewizor pozwoli też na zagwarantowanie komfortowego miejsca do długich seansów filmowych.

Nie jest powiedziane, że narożniki w kształcie litery U mogą być tylko meblami wolnostojącymi. Jeśli masz podłużny salon i narożnik świetnie wpasuje się w róg salonu, to również pod ścianą będzie prezentował się doskonale. Najlepiej jednak, aby dwa rogi narożnika przylegały do przeciwległych rogów pokoju, by nie sprawiać wrażenia zagracenia wnętrza.

Narożnik w kształcie litery L

Jeśli wybierzesz narożnik w kształcie litery L, już na początku będzie trzeba określić, czy ma być prawo-, czy lewostronny – z wyjątkiem modeli uniwersalnych oferujących możliwość zmiany strony narożnika w trakcie jego użytkowania. To ważny wybór, ponieważ jest determinowany przez miejsce, w którym stanie mebel, jeśli chcesz umieścić go w konkretnym kącie pomieszczenia.

Jeśli planujesz ustawić swój narożnik w lewym rogu pokoju, wybierz ten, którego krótszy, wystający bok, tworzący podstawę litery L znajduje się z lewej strony. Inaczej mówiąc – wybierz narożnik lewostronny.

Natomiast, gdy chcesz umieścić narożnik w prawym rogu pokoju, krótszy, wystający bok mebla powinien znajdować się po prawej stronie – postaw na narożnik prawostronny. Jednak i w tym przypadku nie ma zasady aranżacyjnej, która mówiłaby, że rogówka w kształcie litery L może zajmować miejsce jedynie w rogu pokoju. Tego typu mebel możesz postawić na dowolnym miejscu przy ścianie, a nawet na środku salonu. Ważne jest jednak to, aby jego wystający bok nie stwarzał wrażenia przytłoczenia meblem całej dostępnej przestrzeni. Lepiej więc, by wystający bok znajdował się od strony przeciwnej do wejścia do pokoju, szczególnie jeśli narożnik jest dużych rozmiarów, a drzwi do pokoju znajdują się blisko niego.

Gdzie ustawić narożnik w salonie?

Jeśli wiesz już, jaki kształt narożnika jest odpowiedni dla Ciebie, weź pod uwagę kilka uniwersalnych wskazówek, które sprawdzą się przy każdym typie rogówki.

Zachowaj wygodny ciąg komunikacyjny

Ważną wskazówką aranżacyjną jest to, aby nie ustawiać narożnika na ciągu komunikacyjnym. Jeśli np. postawisz go na linii balkon – drzwi wewnętrzne, zawsze będzie stanowił niewygodną do ominięcia przeszkodę, a nawet zakłócał przepływ powietrza.

Miejsce dla narożnika z funkcją spania

Jeśli wybierzesz narożnik z funkcją spania, która będzie często wykorzystywana, ustaw mebel tak, aby jego rozłożenie nie wymagało dezorganizacji całego salonu. Nie ustawiaj przed nim ciężkiego stołu ani innych dodatkowych mebli, które będą wymagały przesunięcia. Zadbaj o to, by wokół wypoczynku była potrzebna przestrzeń. Narożniki z funkcją spania to bardzo praktyczne rozwiązanie do przestrzeni, w której cenny jest każdy metr.

Narożnik a inne meble

Przed znalezieniem miejsca na narożnik weź pod uwagę inne meble w salonie, np. stoliki kawowe, fotele i komody. Jeśli oddzielasz od siebie dwie przestrzenie – jadalnię i pokój dzienny, przy narożniku wystarczy postawić ławę lub niewielki stolik kawowy. Jeśli jednak planujesz wykorzystanie mebla w części jadalnianej, zadbaj o pasujący do niego wysokością stół i krzesła. Dobrym pomysłem jest również połączenie narożnika z pasującymi do niego fotelami i stworzenie strefy prawdziwego relaksu.

Pamiętaj też, aby nie ustawiać wszystkich mebli po jednej stronie. Jeśli przy jednej ścianie ustawisz narożnik, komodę, szafę, czy regał dobrze jest przesunąć na ścianę obok lub umieścić po przeciwnej stronie. Już sam narożnik zabierze sporą część przestrzeni, trzeba więc odpowiednio ją zrównoważyć.

Ustawienie narożnika a telewizor

Wraz ze znalezieniem przestrzeni dla narożnika dobrze jest wziąć pod uwagę ustawienie telewizora. W końcu to najwygodniejszy mebel, na którym można się wyłożyć podczas oglądania ulubionego serialu. Pamiętaj, aby telewizor znajdował się na wprost mebla, najlepiej w takiej konfiguracji, by na ekran nie padały promienie słoneczne utrudniające oglądanie.

Narożnik vs inny centralny punkt salonu

Nie zawsze to narożnik musi stanowić centralny punkt salonu. Czasem może okazać się jego dopełnieniem, np. w przypadku posiadania kominka. Jeśli ten jest umiejscowiony pośrodku, dobrze jest ustawić narożnik tak, aby umożliwiał podziwianie tańczących płomyków i trzaskającego w kominku drewna.

Narożnik z widokiem na okno

Jeśli nie jesteś zwolennikiem oglądania telewizora w salonie, być może wolisz ustawić narożnik na wprost okna z pięknym widokiem, który pozwoli Ci zrelaksować się po ciężkim dniu. W takim przypadku, jeśli pozwala Ci na to przestrzeń, wykorzystaj potencjał naturalnych widoków bez męczenia wzroku ekranem.

Wybierając miejsce na swój nowy narożnik, pamiętaj, że tak naprawdę wszystko zależy od Twoich upodobań, a aranżację zawsze można stworzyć zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami!

All comments