Kanapa czy narożnik do salonu – jaki mebel tapicerowany wybrać?

Kanapa czy narożnik do salonu – jaki mebel tapicerowany wybrać?

Urządzasz salon w nowym lokum, a może planujesz odświeżyć ten obecny? Jeśli planujesz lub zmieniasz wystrój pokoju dziennego, z pewnością staniesz przed dylematem – co wybrać kanapę czy narożnik. To bardzo ważna decyzja, ponieważ mebel wypoczynkowy najczęściej staje się sercem całego salonu i to głównie na nim spędza się najwięcej czasu. Warto więc podjąć decyzję świadomie, dlatego też mamy dla Ciepie poradnik, który pomoże Ci w wyborze odpowiedniego mebla tapicerowanego.

Jak wybrać mebel wypoczynkowy do salonu?

Zanim przejdziemy do konkretów, skupimy się przez chwilę na ogólnych wytycznych, ponieważ i takie obowiązują podczas wyboru mebla wypoczynkowego.

W pierwszej kolejności zastanów się nad stylem, w którym chcesz urządzić swoje wnętrze. Ułatwi Ci to poszukiwanie konkretnych modeli sof lub narożników. Ważne, żeby w pomieszczeniu panowała spójność i harmonia. Np. jeśli zdecydujesz się na styl loftowy, szukaj mebli na nóżkach, które doskonale się w niego wpasują. Jeśli natomiast stawiasz na ciepłe wnętrze w stylu boho, zwróć uwagę na modele z poduszkami, najlepiej o jasnym, pastelowym kolorze tapicerki. To ważne szczególnie w przypadku narożników lub kanap, w których nie ma zbyt szerokiej gamy tapicerek do wyboru.

Wybierając kanapę lub narożnik, upewnij się także, że będzie on spójny z innymi meblami, które zamierzasz postawić w swoim salonie. Takie podejście zawęzi Ci zakres poszukiwań, ponieważ już na wstępie wyeliminujesz modele, które nie powinny być brane pod uwagę.

Kiedy warto wybrać sofę do salonu?

Mnogość krojów, wzorów i kolorów dostępnych na rynku sof jest ogromna. Dlatego, zanim skupisz się na wyglądzie mebla, zastanów się nad jego praktycznością. Czym charakteryzuje się sofa? To przede wszystkim mebel wypoczynkowy, który może być rozkładany lub nie. Może być duża lub niewielkich rozmiarów. Występować w zestawie z innymi meblami lub samodzielnie stanowić wygodne miejsce wypoczynku.

Kiedy więc warto zdecydować się na wybranie kanapy i sofy do salonu? To rozwiązanie szczególnie pasujące do niewielkich przestrzeni, w których większy mebel zdecydowanie zdominuje lub przytłoczy aranżacje. To także świetny wybór do kawalerek oraz mieszkań, których nie zamieszkuje duża liczba osób i w których nie jest potrzebna duża liczba miejsc do siedzenia.

Co więcej, tak naprawdę kanapa jest wyborem uniwersalnym, ponieważ ze względu na swoją otwartą konstrukcję, można ustawić ją w wielu miejscach, bez konieczności dopasowywania jej np. do rogu pokoju. To także wygodna i kompaktowa opcja w przypadku potrzeby stworzenia miejsca do spania w salonie. W dzień nie zajmie dużej ilości miejsca, z kolei w nocy jest w stanie zaoferować całkiem pokaźną powierzchnię spania.

Jednak uniwersalność sofy jest na tyle duża, że świetnie odnajdzie się także w dużym salonie i to w pakiecie. Dzięki dwóm kanapom możesz stworzyć obszerny kącik wypoczynkowy, np. stawiając jedną naprzeciwko drugiej lub obok siebie w kształcie litery L.

Podsumowując, kanapa doskonale sprawdzi się:

  • - W niewielkiej przestrzeni, gdzie liczy się każdy metr.
  • - W mocno zagospodarowanym salonie, w którym nie ma miejsca na duży mebel tapicerowany.
  • U osób szukających kompaktowego rozwiązania (kanapa z funkcją spania).
  • U osób, które nie potrzebują dużej ilości miejsc siedzących.
  • W dużym salonie podczas tworzenia kącika wypoczynkowego.

Kiedy postawić na narożnik do salonu?

Duży dom, przestronny salon, spory pokój z aneksem – czy rzeczywiście tylko wtedy możemy pozwolić sobie na narożnik? Nic bardziej mylnego! Mimo że narożniki do salonu często charakteryzują się znacznymi gabarytami, nikt nie powiedział, że i w niewielkiej przestrzeni nie znajdą swojego miejsca. Wszystko zależy od wyboru modelu. Na rynku nie brakuje narożników niewiele większych od średniej sofy.

Jeśli dysponujesz małym salonem, a koniecznie zależy Ci, by znalazł się w nim narożnik, postaw na nieduży model na nóżkach, który optycznie wysmukli ciężką konstrukcję mebla. Możesz też wybrać kolor obicia, które nie będzie zbytnio wyróżniać się od reszty.

Kiedy jeszcze szczególnie warto zdecydować się na postawienie narożnika w salonie? Przede wszystkim, jeśli masz do zagospodarowania kąt pokoju, w którym na pewno powinien znaleźć się mebel wypoczynkowy. Dobrym pomysłem jest także ustawienie narożnika na środku, by podkreślić jego wolnostojący charakter. Popularnym rozwiązaniem jest również stosowanie narożnika do oddzielenia od siebie poszczególnych stref – np. wypoczynkowej od jadalnianej – w takim przypadku dłuższy bok mebla wcale nie musi znajdować się w rogu pokoju.

Narożnik to także świetne rozwiązanie dla rodzin wielopokoleniowych, par z dziećmi i osób, które często miewają gości. Dzięki specyficznej budowie narożnika – kształt litery L lub litery U – zapewnia on wygodne miejsce do siedzenia, często w sposób taki, że siedzący mogą być zwróceni do siebie twarzami. Narożnik w salonie to także świetna opcja, jeśli w nocy pełni on funkcję łóżka sypialnianego, ponieważ rozkładane modele potrafią zapewnić naprawdę pokaźną powierzchnię do spania.

Reasumując, narożnik to rozwiązanie, które:

  • - Sprawdzi się w przestronnym salonie jako mebel wolnostojący.
  • Wpasuje się w wolny kąt, tworząc strefę relaksu.
  • Dobrze posłuży dużym rodzinom i osobom często przyjmującym gości.
  • W wersji rozkładanej może zapewnić ogromną powierzchnię spania porównywalną do łóżka sypialnianego.
  • W niewielkim salonie, jeśli swoimi gabarytami nie zdominuje aranżacji.

Co wybrać do salonu – narożnik czy kanapę?

Odpowiedź na to pytanie trzeba oczywiście znaleźć samodzielnie. Jednak mamy dla Ciebie 3 wskazówki – pytania, które pozwolą Ci ostatecznie zawęzić poszukiwania i rozwiać wątpliwości, które najpewniej Ci towarzyszą.

1. Jaką przestrzenią dysponujesz?

Jeśli w tym miejscu pojawia się, chociaż cień wątpliwości, czy Twój salon pomieści narożnik, zdecyduj się na kanapę. To kompaktowe rozwiązanie, które spełni swoją najważniejszą funkcję – zaoferuje wygodne miejsce do przesiadywania i leżenia, a jednocześnie nie „zagraci” całego pokoju. Jeśli natomiast masz sporo miejsca i zależy Ci na stworzeniu wygodnej strefy relaksu, wybierz narożnik skrojony na miarę swoich potrzeb.

2. Czego oczekujesz od mebla wypoczynkowego?

Czy ma być to mebel wyłącznie dla Ciebie? W takim razie sofa wydaje się lepszym rozwiązaniem, dzięki któremu możesz też wybrać dodatkowe meble, np. pufę lub fotel, nie tracąc przy tym przestrzeni.

Wraz z innymi członkami rodziny bądź znajomymi planujecie spędzać na meblu wypoczynkowym długie popołudnia czy wieczory? Jeśli to najważniejszy element wystroju i nie zdominuje całej aranżacji – wybierz narożnik.

3. Planujesz oddzielić od siebie strefy w jednym pomieszczeniu?

W tym miejscu, podobnie jak podczas organizowania przestrzeni relaksu, możesz wybrać jedną i drugą opcję – ustawić dwie kanapy lub zdecydować się na narożnik. W tej kwestii wybór powinien być podyktowany jedynie stylem aranżacji i Twoimi upodobaniami.

Liczymy, że nasze podpowiedzi pomogły Ci odnaleźć się w gąszczu narożników i kanap do salonu. Wybór nie jest prosty – ale gdy już podejmiesz decyzję, nowy mebel tapicerowany z pewnością spełni Twoje oczekiwania!

All comments