Narożniki i kanapy z funkcją spania – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Narożniki i kanapy z funkcją spania – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Co oferują narożniki i kanapy z funkcją spania?

Największą zaletą narożnika lub kanapy z funkcją spania jest ich wielozadaniowość. W ciągu dnia mogą być centralnym meblem pokoju, oferującym miejsce siedzące dla zaproszonych gości, wygodnym podparciem podczas oglądania telewizji lub czytania książki oraz przestrzenią do wspólnego spędzania czasu domowników. Z kolei w nocy przekształcają się w sypialnianą przestrzeń, oferującą relaks po ciężkim dniu. Ponadto, jeśli są wyposażone w pojemniki na pościel, gwarantują także miejsce do przechowywania kołder lub innych rzeczy, których z różnych powodów nie chcemy trzymać na widoku. Jednak nie każda kanapa i nie każdy narożnik z funkcją spania perfekcyjnie spełni wszystkie powyższe funkcje.

Różne modele oraz zastosowane w nich technologie posiadają odmienne właściwości. Zanim więc zdecydujesz się na zakup konkretnego mebla, sprawdź, jakie parametry powinien posiadać.

Mechanizm rozkładania narożnika lub kanapy z funkcją spania

Mechanizm rozkładania zastosowany w kanapie lub narożniku to element konstrukcyjny, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jeśli mebel ma stanowić główne miejsce do spania. To właśnie od niego zależy łatwość i wygoda korzystania z niego. Poniżej przedstawiamy 3 najpopularniejsze rozwiązania.

System rozkładania Delfin

System Delfin bardzo często pojawia się w różnych modelach narożników i kanap. Jest szybki i prosty w obsłudze, dzięki czemu rozkładanie mebla nie stanowi problemu. Wyposażony w niego model ma zamontowane na dole siedziska kółka, dzięki którym można go wysunąć i rozłożyć ukrytą pod spodem powierzchnie spania, wykonaną zazwyczaj z wysokoelastycznej pianki o grubości ok. 10-15 cm. Pojemnik na pościel najczęściej znajduje się w drugiej części narożnika. System Delfin zapewnia stabilność i wygodę, tworząc sporą przestrzeń do spania.

Jednak należy pamiętać, że nie jest to rozwiązanie idealne. Powierzchnia spania złożona jest z kilku elementów, których granice mogą być wyczuwalne. Jeśli więc zdecydujesz się na kanapę z systemem Delfin jako codzienne miejsce spania, uzupełnij ją dedykowanym toperem – cienkim materacem, który wyrówna powierzchnią i zagwarantuje Ci bardziej komfortowy sen.

Narożnik Olivia z funkcją spania i mechanizmem Delfin

System rozkładania DL

To mechanizm chętnie stosowany w sofach oraz narożnikach. Dużą zaletą podczas korzystania z niego jest to, że mebel nie wymaga odsuwania od ściany. Działanie systemu DL polega na tym, że w pierwszej kolejności wysuwa się siedzisko z zamontowanymi na dole kółkami, a następnie kładzie się oparcie. Powstała powierzchnia spania składa się więc z dwóch części. Jest równomierna, ponieważ obie części mebla są wykonane z tych samych materiałów – najczęściej z udziałem sprężyn bonellowych.

Mebel wyposażony w system DL posiada duży pojemnik na pościel umiejscowiony pod siedziskiem, a w przypadku większych narożników może być ich więcej w bocznych częściach mebla. To jedna z najwygodniejszych opcji narożników i kanap z funkcją spania. Jednak warto pamiętać, że z pewnością nie zastąpi np. wysokojakościowego materaca w łóżku kontynentalnym.

Narożnik z funkcją spania Topaz - mechanizm rozkładania DL

System rozkładania typu wózek

System ten charakteryzuje się tzw. wózkiem, który wyciąga się spod siedziska. Następnie rozkłada się leżący na nim materac i otrzymuje gotową powierzchnię do spania. Zależnie od modelu narożnika lub kanapy pod siedziskiem może znajdować się pojemnik na pościel.

Zaletą mebli tapicerowanych z systemem wózek jest to, że przy ich niewielkich rozmiarach można otrzymać naprawdę sporą przestrzeń do spania. Jednak jej wygoda zależy od rodzaju zastosowanego podłoża – czy zdecydujesz się na konkretny rodzaj materaca piankowego, czy postawisz na materac sprężynowy.

Pojemnik na pościel w narożniku i kanapie

Pojemnik na pościel to kolejny element wyposażenia mebla tapicerowanego, który nie powinien umknąć Twojej uwadze. Dzięki niemu zaoszczędzisz miejsce w szafie, przechowując dodatkowe komplety pościeli, poduszki czy koce. Co więcej, sprawi, że zawsze będziesz mieć szybki dostęp do tego, czego akurat potrzebujesz. Po przespanej nocy schowasz też pościel, by przez cały dzień nie leżała na wierzchu.

Zależnie od modelu mebla możesz wybrać taki, który zaoferuje Ci więcej niż jeden pojemnik do przechowywania. Znajdziesz je w narożnikach w kształcie litery U i w kształcie litery L, w tym we wspomnianych już narożnikach z systemem rozkładania DL.

Sposób otwierania pojemnika na pościel

Aby szybko i bezwysiłkowo korzystać z pojemnika na pościel trzeba zwrócić uwagę na mechanizm jego podnoszenia, ponieważ i te różnią się od siebie w znaczący sposób. W przypadku pojemników, do których można dostać się bez potrzeby rozkładania całego mebla, stelaże najczęściej podnoszone są dzięki nowoczesnym mechanizmom sprężynowym lub gazowym siłownikom.

Sprężyny zazwyczaj montowane są do lekkich, drewnianych konstrukcji kanap ze sztywnym stelażem. By otworzyć tego typu pojemnik, nie trzeba używać siły, ponieważ sprężyny samodzielnie ciągną do góry ciężar klapy pojemnika, utrzymując go podczas wkładania i wyjmowania z niego pościeli.

Z kolei pojemniki otwierane za pomocą siłowników gazowych najczęściej znajdziesz w ciężkich, metalowych konstrukcjach z elastycznym stelażem. Podobnie, jak w przypadku sprężyn siłownik gazowy również przyjmuje na siebie cały ciężar klapy pojemnika i nie pozwoli na jej samoistne zamknięcie podczas korzystania ze schowka.

W przypadku pojemników na pościel znajdujących się bezpośrednio pod rozkładaną powierzchnią do spania mechanizmy otwierające nie są potrzebne, ponieważ dostęp do schowka jest otwarty po rozłożeniu części mebla.

Pamiętaj, że wybierając kanapę lub narożnik z funkcją spania, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje preferencje i możliwości pomieszczenia, w którym ma znajdować się mebel. Jeśli dysponujesz sporą przestrzenią, postaw na wygodę i wybierz mebel z więcej niż jednym pojemnikiem na pościel. Jeśli wiesz, że z funkcji spania będziesz korzystać kilka razy w roku, gdy odwiedzą Cię goście, nie musisz inwestować w najlepsze systemy rozkładania. Z kolej, jeśli mebel tapicerowany ma stanowić Twoje codzienne łóżko, koniecznie zwróć uwagę na wielkość i wygodę powierzchni spania. A jeśli chcesz rozwiać więcej swoich wątpliwości, zapraszamy do kontaktu!

All comments