Wygoda w małym wnętrzu - jak sprytnie zaaranżować niewielką przestrzeń?

Wygoda w małym wnętrzu - jak sprytnie zaaranżować niewielką przestrzeń?

O czym należy pamiętać, urządzając małe wnętrze?

Istnieje kilka zasad, które niezależnie od przeznaczenia wnętrza, sprawdzą się wszędzie. Poznaj je, zanim zabierzesz się za planowanie aranżacji.

1. Rozmiar mebli do małego wnętrza

Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, przede wszystkim pamiętaj o tym, że meble również powinny być niewielkich rozmiarów. Dotyczy to zarówno zestawów mebli, jak i szaf, regałów, stolików oraz mebli wypoczynkowych – sof, narożników, czy łóżek sypialnianych.

Stawiając na wąskie i niewysokie meble o delikatnej budowie na nóżkach – np. zestaw z szafą, komodą i regałem, nadajesz wnętrzu lekkości. Meble optycznie nie zagracają pokoju, a często są w stanie pomieścić dokładnie tyle samo, co ich masywniejsi konkurenci. Zyskujesz więc ciekawie urządzoną i praktyczną przestrzeń.

Podczas wybierania narożnika lub sofy również zwróć uwagę na ogólne wrażenie, jakie sprawia mebel. Konstrukcja z wąskimi podłokietnikami, mniej masywnymi zagłówkami oraz z wysokimi nóżkami z pewnością nie przytłoczy pomieszczenia, a spełni swoje zadanie, oferując wygodę.

Sofa Roxy z funkcją spania do małego salonu

2. Funkcjonalność mebli w małym wnętrzu

Gdzie tak jak w niewielkim pokoju każdy centymetr jest na wagę złota? Na szczęście można zrobić z tego atut, stawiając na meble wielofunkcyjne. Tego typu zestawy często proponowane są do pokojów dziecięcych, gdzie łóżko można schować w szafie, czy miejsce do nauki przekształcić w plac zabaw. Ale nie tylko takie opcje stanowią o wielozadaniowości mebla. W swoim niedużym mieszkanku również możesz mieć dwa w jednym – np. salon z sypialnią – stawiając na sofę rozkładaną lub niewielki narożnik z funkcją spania. Kompaktowe meble tapicerowane doskonale sprawdzą się podczas dnia – przy oglądaniu telewizji, czytaniu książki, czy przyjmowaniu gości oraz w trakcie nocy, ponieważ często po rozłożeniu oferują powierzchnię spania taką samą, jak klasyczne łóżko sypialniane. Ponadto znaczna część modeli skrywa w swoim wnętrzu pojemniki na pościel, które dodatkowo oferują miejsce do przechowywania.

3. Kolor mebli do małego wnętrza

Utarło się, że w niewielkim wnętrzu, trzeba trzymać się jasnych barw. Na szczęście to sformułowanie nie jest już aktualne i dekoratorzy wnętrz zdecydowanie twierdzą, że wszystko zależy od tego, w jaki sposób połączy się kolory. Jeśli w małym wnętrzu zdecydujesz się na ciemny kolor ścian, wówczas lepiej wybierz meble w jasnych kolorach. Natomiast w sytuacji odwrotnej – przy jasnych ścianach, możesz pobawić się np. kolorem tapicerki.

Gdy natomiast jesteś zwolennikiem zdecydowanych kolorów i chcesz je mieć zarówno na ścianach, jak i na meblach – wybierz do tego np. jasną podłogę, drzwi i dodatki. A przy okazji – pamiętaj o tym, że przede wszystkim to Tobie powinno podobać się wnętrze, ponieważ to Ty będziesz przebywać w nim na co dzień.

W kwestii wyboru tapicerowanych mebli wypoczynkowych do małego wnętrza zwróć uwagę, by nie wybierać tego samego koloru lub przynajmniej jednego odcienia tapicerki. Stawianie na zestaw typu sofa, fotel, pufa w tej samej barwie może optycznie nadać ciężkości aranżacji. Lepiej więc postawić na nutkę eklektyzmu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zasad wyboru tapicerki, sprawdź, jaki kolor narożnika do salonu wybrać!

Narożnik do małego salonu Luna

4. Kształt mebli w małym wnętrzu

W przypadku zakupu mebli wypoczynkowych, jak wiesz, możesz wybierać pomiędzy sofą a narożnikiem. Opcja pierwsza doskonale prezentuje się w małych pokojach, jednak druga również jest atrakcyjna. Rozmiary narożników są przeróżne. Znajdziesz nawet takie, które mają około 210 cm szerokości, a wciąż oferują sporą powierzchnię spania (130 x 200 cm). To świetne rozwiązanie, gdy punktem centralnym Twojego salonu ma być narożnik, ale nie chcesz, by w pełni zdominował przestrzeń. Co więcej, mebel w takim kształcie możesz ustawić w rogu, by resztę pokoju przeznaczyć na inne strefy, np. jadalnianą lub do pracy.

Zwróć również uwagę na kształt pozostałych mebli, które będą dopełnieniem tych wypoczynkowych. Wybierając np. stolik kawowy, postaw na zaokrąglone i opływowe kształty. Dzięki pozbyciu się kantów łatwiej będzie Ci zestawić go z innymi meblami oraz nadać lekkiego tonu całości wystroju.

5. Ilość mebli w małym wnętrzu

Więcej nie zawsze znaczy lepiej – to powiedzenie szczególnie dobrze oddaje podejście do urządzania małego wnętrza. Staraj się więc nie zagracać pomieszczenia meblami, których nie potrzebujesz. Jeśli wiesz, że kolejna komoda nie jest Ci potrzebna do przechowywania, nie stawiaj jej dla ozdoby. Czasem lepiej zdecydować się na jedną szafę w zabudowie, odpowiednio skomponowaną zresztą mebli, niż dostawiać coraz to kolejne mniejsze szafki i szafeczki.

Optymalnym zestawem do niedużego salonu jest narożnik lub kanapa, stolik kawowy, szafka pod telewizorem i ewentualna pufa. Wszystko to pozwoli Ci stworzyć prawdziwą strefę relaksu.

Fotel Uszak w kwiaty

Podobnie z sypialnią – jeśli jest nieduża, wybierz wygodne łóżko. W kwestii jego szerokości nie musisz się ograniczać, jeżeli nie zamierzasz wstawiać mnóstwa dodatkowych mebli. Wystarczy Ci wygodne miejsce do spania, stolik nocny i szafa lub komoda.

Pamiętaj też, że w przypadku łóżek kontynentalnych możesz zyskać dodatkową przestrzeń, wybierając te z dwoma pojemnikami na pościel znajdującymi się bezpośrednio pod materacem. To zawsze ekstra miejsce do przechowywania nie tylko pościeli.

Liczymy, że przedstawione przez nas wskazówki pomogą Ci w sprytnym zaaranżowaniu swojego wnętrza. A jeśli poszukujesz więcej porad związanych z wyborem mebli tapicerowanych i funkcjonalnym tworzeniem przestrzeni, zajrzyj na naszego bloga!

All comments